Phone Icon
Phone Icon
  • Aleksandra Borówka
  • -
  • 29 czerwca, 2024

O co chodzi z barefoot i barefoot+?

SPIS TREŚCI

Zapewne często zetkniecie się z modelem butów barefoot dostępnych w dwóch wariantach – barefoot i barefoot+. I tu pojawia się pytanie: które wybrać?

W tym artykule wyjaśniamy różnice pomiędzy nimi, pokażemy też, że producent ma znaczenie:D Każdy czymś się charakteryzuje, warto wiedzieć o tych detalach, aby wybrać mądrze.

Czym jest barefoot+?

To nic innego jak wersja butów barefoot na szerszą i bardziej pulchną stopę.

To, ile dodatkowej przestrzeni mamy, zależy od producenta. Przykładowo sandały w wersji barefoot+ od Zeazoo mają 5mm więcej w śródstopiu, natomiast podeszwa pozostaje tej samej szerokości. Natomiast w Groundies Barefoot+ dużo szersza jest zarówno podeszwa, jak i cały but, ale ilość dodatkowej przestrzeni zależy od danego modelu.

Na zdjęciu poniżej możecie zobaczyć model sandałów Zeazoo.

Czy to oznacza, że nadają się na każdą stopę? Niekoniecznie, nie warto inwestować w wersję + jeśli ta standardowa pasuje idealnie. Pamiętajmy, że optymalny zapas w bucie to 10-12mm. Więcej o tym w artykule: Ile zapasu potrzebujemy w bucie? – minimal step. Nie dodawajmy więc dodatkowych centymetrów, jeśli ich nie potrzebujemy:D

Wobec tego pierwszym krokiem przy wyborze odpowiedniego modelu barefootów będzie zmierzenie stopy (zgodnie z naszymi wskazówkami zawartymi w artykule: Jak zmierzyć stopę przed zakupem butów? – minimal step), dodanie odpowiedniego zapasu i zapoznanie się z tabelami rozmiarów – wtedy decydujemy, który wariant będzie dla nas odpowiedni.

Pamiętajmy także, że wyróżniamy różne typy stóp – to też ma znaczenie. Zależnie od producenta – buty barefoot będą delikatnie różnić się kształtem noska. Mają jednak tę jedną „złotą” cechę – dużo miejsca na palce. Wybór noska nie będzie więc problemem, ale przy niektórych modelach wariant barefoot+ będzie po prostu wygodniejszy.

Barefoot a barefoot+

Poniżej przykłady na wybranych modelach – czym różni się barefoot od barefoot+?

Krój barefoot+ sprawdzi się u osób z szeroką lub bardzo szeroką stopą. Zarówno w wersji standard jak i + mamy dużo przestrzeni na palce, ale drugi model zapewnia jej znacznie więcej.

W tym modelu także możemy zobaczyć znaczącą różnicę – ponadczasowa klasyka w wersji + dla osób z nieco szerszą stopą.

Wersja jesienno-zimowa także w wersji+.

Producenci – barefoot a barefoot+

A teraz pod lupę idą konkretni producenci:D

Groundies zdecydowanie stawia na szczupłe stopy (oczywiście wersja + także jest dostępna). Są często wybierani przez początkujących użytkowników butów barefoot – ułatwiają „przesiadkę” w obuwie minimalistyczne dzięki swoim wizualnym atutom (szerszy nosek nie rzuca się w oczy). Szerokość butów barefoot+ marki Groundies jest porównywalna do standardowej szerokości butów od Be Lenki. To zdecydowanie świadczy o ich subtelnym charakterze:)

Buty barefoot marki Koel charakteryzują się natomiast dość dużą szerokością w palcach (tak jak Be Lenka), ale są wąskie w pięcie jak Groundies.

Obuwie minimalistyczne różni się więc w zależności od producenta. Warto znać charakterystyczne cechy, na które stawia dana marka, aby dobrze dobrać odpowiednie obuwie.

Podsumowanie

Tyle w kwestii barefoot a barefoot+:D

Różnice tkwią w szczegółach – wersja standardowa mówi sama za siebie, natomiast + spełnia trochę inne wymagania. Przy wyborze odpowiedniej wersji weź pod uwagę kształt swojej stopy, jej wymiary oraz niezbędny zapas i leć do zakładki: „Tabela rozmiarów”, którą znajdziesz w opisie każdego modelu na naszej stronie.

W razie pytań jesteśmy do Waszej dyspozycji zarówno tu, jak i na Instagramie: minimal_step oraz Facebooku: minimal step.

Dodaj komentarz