Czym różnią się buty barefoot od tradycyjnych? Skąd ich rosnąca popularność i dlaczego powinieneś/powinnaś rozważyć przesiadkę z “normalnego” obuwia? Poniższy wpis ma na celu wprowadzenie Cię w świat barefoot, podstawowej terminologii oraz korzyści.
Buty barefoot
Jak wskazuje nazwa, celem obuwia barefoot jest przybliżenie nas do uczucia bycia boso przy zachowaniu niezbędnej ochrony przed otoczeniem. Teoretycznie nikt nie zabrania nam poruszania się po mieście bez butów, w praktyce…może nie jest to najlepszy pomysł 🙂
Buty barefoot zapewniają jednocześnie swobodę i ochronę dzięki tym cechom:
Zero drop
…oznacza, że pięta i palce stopy znajdują się w tej samej odległości od podłoża – dokładnie tak, jak gdy jesteśmy na boso (w obuwiu tradycyjnym pięta jest podniesiona względem reszty stopy).
Cienka, elastyczna podeszwa
…sprawia, że stopa w butach barefoot może swobodnie poruszać się i reagować na kontakt z podłożem w naturalny sposób. Standardowe obuwie izoluje nas od podłoża i przesadnie amortyzuje każdy krok, uniemożliwiając wyposażonej w 107 mięśni stopie pracę zgodną z jej anatomią.
Szeroki przód buta (toebox)
…daje palcom przestrzeń do rozpostarcia się, “chwycenia” podłoża i swobodnego ruchu, podczas gdy większość klasycznych butów ściska palce, nadając stopie nienaturalny kształt i upośledzając jej funkcje.
Buty minimalistyczne
W odniesieniu do obuwia określeń minimalistyczne oraz barefoot używa się często wymiennie, jednak pomiędzy tymi dwoma kategoriami istnieje niewielka różnica. Minimalistyczne buty również cechują się brakiem podniesionej pięty oraz większą ilością miejsca na palce, jednak ich podeszwa zazwyczaj jest nieco grubsza i zapewnia trochę amortyzacji. W konsekwencji tego typu obuwie dalej umożliwia stopie na swobodę i bardziej naturalną pracę, jednocześnie zapewniając więcej ochrony. Można powiedzieć, że barefooty to po prostu bardziej “ekstremalny” wariant obuwia minimalistycznego.
Idea przewodnia
Wiodącą maksymą jest less is more, tj. mniej znaczy więcej. Ludzka stopa to niewiarygodnie złożona struktura, doprowadzona do swojego kształtu przez miliony lat ewolucji, której celem była biomechaniczna optymalizacja chodu, biegu, skakania i ruchu w ogóle. Jako zwolennicy barefoot uważamy, że zamiast izolować się od podłoża przy pomocy centymetrów miękkiej podeszwy, wymuszać pochylenie całego ciała przez nienaturalne podniesienie pięty, czy ściskać palce niewygodnymi wąskimi noskami, wystarczy… pozbyć się tych “ulepszeń” i pozwolić naszym stopom na to, do czego zostały stworzone. Podobnie jak rozwiązaniem większości naszych problemów żywieniowych nie jest kolejny cudowny składnik, nowa odchudzająca pigułka czy najnowsza dieta promowana przez influencerów, lecz pozbycie się dodatków serwowanych nam przez cywilizację (cukru w słodzonych napojach, tłuszczu w śmieciowym jedzeniu, etc.), tak rozwiązaniem problemów ze stopami i chodem najpewniej nie będzie następna sztywna wkładka ortopedyczna czy gigantyczna, nadmuchana podeszwa. Nasze stopy wiedzą jak się poruszać, a ich stan i sprawność wpływają na cały łańcuch kinematyczny znajdujący się powyżej – kostki, kolana, biodra… Nie wchodźmy naturze w paradę tam, gdzie nie ma takiej potrzeby.
Czy barefoot jest dla Ciebie?
Oczywiście buty o których mowa nie są panaceum na wszystkie problemy związane ze stopami, nogami oraz ich szeroko pojętą biomechaniką. Nasze ciała różnią się i istnieją ludzie, dla których obuwie minimalistyczne nie jest odpowiednim wyborem (zazwyczaj będą to jednak dość wyjątkowe przypadki – poważne schorzenia/wady stóp, kręgosłupa, etc.). Natomiast na ogół społeczeństwa czeka cała gama potencjalnych korzyści. Lista poniżej zawiera przede wszystkim moje własne spostrzeżenia, poparte tysiącami doświadczeń i anegdot innych entuzjastów.
- Umożliwienie stopom naturalnej pracy i ruchu
- Silniejsze mięśnie stóp
- Czucie podłoża, czasem uczucie “chwytania” go palcami podczas chodu i aktywnego odpychania się od ziemi
- Poprawiony balans i wyprostowanie sylwetki ciała (zmniejszona tendencja do wpadania w tzw. przodopochylenie miednicy – anterior pelvic tilt)
- Nieporównywalna z tradycyjnym obuwiem wygoda
Należy mieć na uwadze, że im więcej czasu spędziliśmy w tradycyjnym obuwiu, tym wolniej i uważniej powinniśmy przestawiać się na buty minimalistyczne/barefoot. Na początku na pewno nie wskazane jest bieganie długich dystansów (zwłaszcza po twardych nawierzchniach) i podobne wyczyny. W idealnym świecie nosilibyśmy takie buty od dzieciństwa, jednak jak ze wszystkimi zmianami na dobre – lepiej późno niż wcale. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat korzyści, które oferuje barefoot – korzyści noszenia Barefoot
Podsumowanie
Obuwie minimalistyczne oraz barefoot jako jego główna podkategoria to rosnąca w popularność alternatywa dla tradycyjnego podejścia do butów. Jej motywem przewodnim jest naturalny ruch i siła naszych ciał. Jeśli zaciekawił Cię temat – zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz dalszej edukacji. Kolejne artykuły z serii zgłębią dokładniej korzyści płynące z barefootów oraz opiszą jak najlepiej zabrać się za przejście z tradycyjnego obuwia na minimalistyczne. Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że zwrot w drugą stronę jest nie do pomyślenia 😉