Phone Icon
Phone Icon
  • Katarzyna Alkhazova
  • -
  • 25 września, 2023

Jak wybrać swoją pierwszą parę butów barefoot?

SPIS TREŚCI

Wybór swojej pierwszej pary barefootów może wydawać się skomplikowany. Nic dziwnego – ilość opcji jest ogromna, a do tego odpowiedni rozmiar, marka, kolor… łatwo się pogubić!

Dlatego przygotowaliśmy krótki przewodnik, który poprowadzi Cię krok po kroku (i artykuł po artykule) do świadomego wyboru odpowiedniego modelu. Staraliśmy się, aby teksty były krótkie i na temat. Warto się z nimi zapoznać 😉

Zmierz swoją stopę

Zawsze mierz stopę przed zamówieniem butów. Producenci stosują różne metody pomiaru obuwia, ponieważ nie ma jednej ustandaryzowanej metody, jednak najczęściej w tabelach się pojawia długość i szerokość buta.
Rozmiary mogą się różnić w zależności od marki, więc nie zawsze będziesz mieć ten sam rozmiar buta u wszystkich producentów. Tutaj dowiesz się w artykule: “jak zmierzyć stopę”.

Określ typ swojej stopy

Buty powinny być dopasowane do kształtu stopy. Wyróżniamy cztery typy stóp, o których dowiesz się więcej w artykule: “jakie wyróżniamy typy stóp?“.

Weź pod uwagę zapas miejsca na palce

Zalecana przez badania naukowe ilość dodatkowego miejsca na palce to 10-12mm. Zastanawiasz się pewnie po co tak dużo? Stopy, które przez lata były wciskane w zbyt ciasne buty, mają podkurczone palce. Palce potrzebują przestrzeni, żeby swobodnie się poruszać i bardzo chętnie z niej skorzystają. O niezbędnym miejscu w butach dowiesz się w artykule “ile potrzebujesz zapasu w bucie“.

Nie zapomnij o szerokości buta

Nie ma badań naukowych na temat uniwersalnego zapasu w szerokości buta, zaleca się jednak wybierać buty o 2-4mm szersze niż stopa. Wynika to z faktu, że dla prawidłowego funkcjonowania potrzebujemy mieć miejsce także po bokach, aby efektywnie rozkładać nacisk podczas chodu.

Znajdź odpowiedni model

Marek i modeli barefoot jest mnóstwo. Sugerujemy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności na modele obuwia, które odpowiadają Tobie wizualnie.

Nasza rada: jeśli to są Twoje pierwsze buty barefoot, rozważ model o trochę grubszej podeszwie. Nie jest to konieczne, ale może znacznie ułatwić przejście na buty barefoot.

Nie spiesz się

Podoba Ci się idea butów barefoot, ale martwisz się aspektem estetycznym? Sprawdź nasz wpis Barefoot na co dzień, żeby się upewnić, że nie musisz iść na kompromis. Zdrowe buty nie tylko mogą, ale i powinny być stylowe 😉

Dodaj komentarz