Phone Icon
Phone Icon
  • Aleksandra Borówka
  • -
  • 10 czerwca, 2024

5 mitów na temat butów barefoot

SPIS TREŚCI

Na temat butów barefoot krąży wiele mitów. Jedni twierdzą, że są niezdrowe i ludzie potrzebują kilku centymetrów amortyzującej podeszwy; inni, że barefooty natychmiast wyleczą wszystkie przypadłości związane z nogami. Niektórzy natomiast uważają, że są dziwne… a inni nie mogą zrozumieć, że ktoś jeszcze nosi tradycyjne obuwie.

W ostatnim wpisie na blogu rozwinęliśmy temat korzyści zdrowotnych butów barefoot: Czy buty barefoot są zdrowe? – minimal step, natomiast w tym artykule obalimy 5 najbardziej popularnych mitów na ich temat.

Oto 5 najczęstszych mitów o butach barefoot:

Buty barefoot to tylko nowa moda

Obuwie minimalistyczne zdobywa coraz większą popularność wśród osób dbających o zdrowie i kondycję fizyczną organizmu… ale sama idea jest dużo, dużo starsza! Co powiecie na krótką lekcję historii?

Minimalistyczne obuwie nie jest wynalazkiem współczesności. Już starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie nosili proste sandały, które pozwalały na naturalne ruchy stopy, jednocześnie chroniąc przez ostrymi kamieniami i gorącym piaskiem. Buty barefoot czerpią inspirację z tradycyjnego obuwia noszonego przez różne kultury na przestrzeni wieków.

Współczesny ruch barefoot możemy datować na lata 60. XX wieku. Biegacze zaczęli wtedy eksperymentować z bieganiem boso. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest Abebe Bikila – etiopski biegacz, który wygrał maraton olimpijski w Rzymie w 1960 roku biegnąc bez butów. Więcej o „mistrzu, który biegał boso” znajdziecie w artykule: Rzym 1960. Abebe Bikila wygrał maraton biegnąc… boso | TVP SPORT

Prawdziwy boom na buty barefoot nastąpił w XXI wieku wraz z publikacją książki „Urodzeni biegacze” („Born to run”) autorstwa Christophera McDougalla w 2009 roku. Pisarz opisał korzyści zdrowotne wynikające z naturalnego biegania, czym wywołał niemałe zainteresowanie i skłonił wiele osób do zastanowienia się nad wpływem obuwia na zdrowie stóp i całego ciała.

Obecnie produkowane są już barefooty na każdą okazję, a przez ich rosnącą popularność ciągle pojawiają się kolejne style i marki. Jeszcze kilka lat temu wybór był dużo bardziej ograniczony. Natomiast korzenie minimalistycznego obuwia sięgają dużo głębiej niż ostatnie kilkanaście lat – mit obalony.

Buty minimalistyczne szybko się niszczą

Wiele osób twierdzi, że przez cienką podeszwę buty barefoot mogą szybko się zdzierać.

Prawda jest jednak taka, że jakościowa guma stosowana w większości barefootów (zwłaszcza tych z wyższej półki) jest często grubsza niż jej cienka warstwa pokrywająca obcas lub piankę w tradycyjnym obuwiu.

Z technicznego punktu widzenia podeszwa o grubości kilki milimetrów z pewnością może zetrzeć się szybciej niż ta mająca parę centymetrów, ale jest to chyba najrzadziej spotykana przez nas awaria. Jak ze wszystkimi butami – możemy znaleźć zarówno barefooty wykonane z porządnych materiałów, jak i wersje budżetowe o krótszej żywotności. Postaw na wysoką jakość i dbaj o wybraną parę, a będzie Ci służyć przez lata.

Więcej szczegółów o pielęgnacji barefootów w artykule: Jak dbać o buty barefoot, aby służyły jak najdłużej? – minimal step

Buty barefoot natychmiast poprawią zdrowie stóp

Niektórzy wierzą, że noszenie butów minimalistycznych od razu wyleczy wszystkie problemy.

Dla większości z nas adaptacja do butów barefoot to proces wymagający czasu i stopniowego przyzwyczajania się. Jeśli spędziliśmy całe dotychczasowe życie w zbyt ciasnym, sprzecznym z anatomią obuwiu, to odwrócenie zmian może potrwać bardzo długo. Nie ma tu jednej reguły – niektórym wystarczy sama zmiana obuwia, podczas gdy inni powinni dodatkowo wykonywać ćwiczenia stóp lub nawet regularnie współpracować z fizjoterapeutą albo podologiem.

Obuwie minimalistyczne niesie wiele korzyści – to prawda, ale warto pamiętać, że nie są one natychmiastowe i wymagają odpowiedniego podejścia. Po latach noszenia butów z grubą podeszwą i wbudowanym podparciem możesz odczuwać dyskomfort po założeniu barefootów. To efekt tego, że mięśnie i ścięgna stóp nie są przyzwyczajone do pracy, którą muszą w nich wykonywać.

Jeśli tak się wydarzy – słuchaj swojego ciała i daj mu czas na oswojenie się z nową sytuacją. Stopniowo zwiększaj zarówno ilość czasu spędzanego w barefootach, jak i pokonywane dystanse. Dla niektórych przejście na barefoot nie wiąże się z żadnymi problemami, podczas gdy innym zajmuje miesiące… i nie ma w tym nic złego (więcej wskazówek w punkcie 5).

Buty barefoot sprzyjają zdrowiu stóp, ale pamiętajmy, że nic nie dzieje się z dnia na dzień. Przepis na sukces tkwi w cierpliwości i systematyczności.

Buty barefoot „dziwnie" wyglądają

Wiele ludzi unika butów barefoot, ponieważ uważa, że ich wygląd jest zbyt nietypowy.

Winą za czwarty mit obarczamy przede wszystkim firmę Vibram oraz ich pionierskie Five Fingers, których pięciopalczastość to estetyczne przegięcie nawet dla wielu z najbardziej zapalonych barefootowiczów. Zdania na ich temat są podzielone w samym minimal step – Mariusz nosi czasem palczaste buty, a Kasia się z niego śmieje.

Rynek obuwia minimalistycznego przeszedł jednak ogromną metamorfozę. Obecnie mamy szeroki wybór różnych modeli, które nie tylko wyglądają nowocześnie, ale i stylowo. Możemy wybierać między różnymi kształtami i kolorami, od klasycznych, eleganckich do sportowych i codziennych. Wiele marek oferuje modele, które wizualne są bardzo zbliżone do tradycyjnych, modnych obecnie sneakersów.

Moda i estetyka są kwestiami subiektywnymi. To, co dla jednej osoby może wydawać się „dziwne”, dla innej może być wyjątkowe i interesujące. Zamiast podążać za utartymi schematami, dobrze otworzyć się na nowe doświadczenia i dać szansę butom barefoot, które są nie tylko wygodne, ale i stylowe. Sprawdźcie naszą ofertę i przekonajcie się sami.

Buty barefoot Polska ✔️ Sklep z obuwiem minimalistycznym (minimalstep.pl)

Propozycje zamienników „modnych” modeli znajdziecie w artykule: Barefoot na co dzień – odpowiedniki znanych marek – minimal step

Fundamentalnie barefooty to po prostu buty w kształcie ludzkiej stopy. Czy nasze stopy są dziwne? Na ogół – niespecjalnie. A przynajmniej w większości przypadków… bo prowadząc sklep obuwniczy można zobaczyć różne „sytuacje”. Te najdziwniejsze widujemy jednak u klientek, które przez lata wciskały swoje stopy w wąziutkie szpilki (co z jakiegoś powodu jest uznawane za zupełnie normalne zjawisko).

Buty minimalistyczne są idealne dla każdego

„Przesiadka” w buty barefoot to proces – warto o tym pamiętać.

Mimo, że sami nie wyobrażamy sobie życia bez komfortu i naturalności, które dają nam barefooty to wiemy, że nie każdemu od razu przypadną do gustu. Korzyści przychodzą stopniowo i początki mogą (choć nie muszą!) być trudne.

Kiedy buty barefoot się nie sprawdzą?

Nie polecamy barefootów, jeśli czeka Cię kilka lub kilkanaście godzin na zewnątrz w temperaturach grubo poniżej zera. Niewielka izolacja od ziemi sprawi, że będzie zimno. Zwykła polska zima to nie problem (bardziej wrażliwi mogą nawet dokupić ocieplające wkładki), ale ekstremalne warunki odradzamy. Zwłaszcza, jeśli będzie to głównie stanie w miejscu.

Również dla tych z nas o specjalnych potrzebach ortopedycznych barefooty mogą okazać się niewłaściwe ze względu na ich konkretny przypadek – w takiej sytuacji należy stosować się do zaleceń lekarza.

Do tego istnieje wachlarz aktywności, w których obcas lub podniesienie pięty są uzasadnione, dla przykładu:

  • jazda konna – obcasy powstały, aby stopa trzymała się lepiej w strzemionach,
  • dwubój olimpijski, gdzie celowo chcemy przesunąć środek ciężkości do przodu, aby osiągnąć najbardziej optymalną pozycję pod ciężarem.

Są to jednak raczej niszowe przypadki. W zdecydowanej większości sytuacji anatomiczne cechy barefootów to ogromny atut.

Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z butami barefoot – zastosuj się do tych kilku wskazówek, które pomogą Ci w bezpiecznej zmianie:

  • wybierz model, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i kształtowi stopy (kwestie wizualne też mają znaczenie)
  • pamiętaj o zachowaniu odpowiedniego zapasu przy dobieraniu rozmiaru, aby palce mogły swobodnie pracować podczas ruchu
  • zacznij od krótkich spacerów, przyzwyczajaj się stopniowo
  • słuchaj swojego ciała i zwracaj uwagę na sygnały, które Ci wysyła
  • wprowadź do swojej rutyny kilka ćwiczeń wzmacniających mięśnie stóp i łydek – ułatwisz sobie adaptację

Ćwiczenia wzmacniające:

Osobom z poważnymi problemami ortopedycznymi polecamy skonsultować się ze specjalistą (podologiem, fizjoterapeutą etc.) Stopy są naszym fundamentem – dobrze więc mądrze o nie dbać.

Podsumowanie

Obecnie podchodzimy do zakupów coraz bardziej świadomie. Czytamy opinie, zapoznajemy się z doświadczeniami innych użytkowników i interesujemy się realnymi korzyściami, które możemy odnieść. Podczas researchu niejednokrotnie zalewa nas fala mitów, a nie faktów. Dotyczy to także obuwia minimalistycznego. Ba! W tym przypadku oprócz samego zakupu, jest to także pójście pod prąd, odrzucenie konwencji i zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń. Wobec tego czytamy jeszcze więcej – i słusznie. Pamiętajmy jednak, że nie wszystko, co przeczytamy w internecie ma sens (#shockingnews).

Dla nas buty barefoot były niesamowitym odkryciem i zmianą na lepsze. Chcemy, aby inni też tego doświadczyli, zatem obalamy mity i dzielimy się rzetelną wiedzą popartą praktyką oraz doświadczeniem. Zachęcamy do czytania badań i artykułów naukowych oraz treści na naszym blogu – tam znajdziecie zweryfikowane informacje.

Jesteśmy do Waszej dyspozycji.

Zapraszamy także na naszego Instagrama: minimal_step oraz Facebooka: minimal step

Dodaj komentarz