Phone Icon
Phone Icon
  • Katarzyna Alkhazova
  • -
  • 15 września, 2023

Barefoot na co dzień – odpowiedniki znanych marek

SPIS TREŚCI

Mogłoby się wydawać, że w XXI wieku wiodący producenci obuwia będą podchodzić ze szczególną troską (w dodatku najpewniej popartą naukowym rygorem) do kwestii komfortu i zdrowia naszych stóp. Rzeczywistość jest jednak nieco inna, a większość z nas nieświadomie wciąż tkwi w obuwniczej tradycji, której bliżej do czasów czasów zamków i rycerzy niż oświeconego XXI wieku. Jak do tego doszło i co możemy z tym zrobić?

Krótki rys historyczny

W średniowiecznej Europie popularny był styl obuwia zwany Poulaine. Były to skórzane buty o bardzo długich i wąskich czubkach. Nosiły je wyłącznie osoby z klasy średniej i wyższej jako symbol swojego statusu. Regulowały to nawet specjalne prawa, zezwalające szlachcie na noski o długości ponad 50cm, podczas gdy pospólstwo musiało się zadowolić „marnymi” 20cm. Karykaturalnie długonose buty były niepraktyczne i niewygodne, ale stanowiły oznakę bogactwa, a zatem były absolutnym hitem i wszyscy chcieli się nimi flexować.

W tym samym czasie (no, mniej więcej) w Chinach kultywowano zwyczaj polegający na krępowaniu stóp celem ich zmniejszenia i skrócenia. Tak zwany „złoty lotos” również był wyznacznikiem statusu społecznego, ponieważ małe i delikatne stopy posiadały tylko kobiety z wyższych sfer, od których nie wymagano pracy fizycznej. W dodatku zdeformowane stopy znacząco ograniczały samodzielność i wolność kobiet, ułatwiając sprawowanie nad nimi kontroli. Mimo bólu i nieodwracalnych skutków zdrowotnych, zabieg cieszył się popularnością przez stulecia – został oficjalnie zakazany dopiero w 1904 roku!

Obuwie dzisiaj

Wróćmy zatem do XXI wieku i naszego modowego kaca z czasów średniowiecza. Spiczaste, przymałe buty zwykły być symbolem bogactwa, a teraz są… oznaką stylu? Spędzamy większość dnia w niewygodnych tenisówkach, balerinkach, botkach, które uciskają i deformują nasze stopy tylko dlatego, że narzuca nam to moda? Na pewno nie da się tego zrobić lepiej? A co jeśli powiem Ci, że antidotum jest w zasięgu ręki i nazywa się… Barefoot! 🙂

No dobra, ale jak będę wyglądać bez najnowszych Najków?

Spokojnie – w trosce zarówno o Twoje zdrowie jak i styl, przygotowaliśmy zestawienie przykładowych alternatyw dla tradycyjnie popularnych modeli obuwia. W życiu czasem trzeba zdecydować się na kompromis, ale nie tym razem 😉 Wygląd i funkcjonalność mogą iść w parze – wystarczy się rozejrzeć:

Zamień Veja na Groundies Nova→

Zamień Nike na Barebarics Zing

Zamień Timberland na Be Lenka Nevada→

Zamień Vans na Bohempia Kolda

Zamień Adidas na Groundies Universe→

Zamień Converse na Bohempia Orik

Zamień Ugg na Groundies Cozy Boot

Zamień klasyczny męski but na Groundies Milano

Zamień balerinki na Be Lenka Sophie

Podsumowanie

Oczywiście zaprezentowane powyżej swapy to tylko wierzchołek barefootowej góry lodowej. Dzisiaj bez problemów znajdziesz wygodne i zdrowe buty na każdą okazję, a my z całych sił postaramy się w tym pomóc 🙂

Dodaj komentarz