Phone Icon
Phone Icon
  • Katarzyna Alkhazova
  • -
  • 25 września, 2023

Jak zmierzyć stopę przed zakupem butów?

SPIS TREŚCI

Buty barefoot rzadko można kupić stacjonarnie, dlatego warto dokładnie zmierzyć stopy przed pierwszym zakupem. Jeśli odstęp czasowy pomiędzy zakupem pierwszej pary i kolejnej jest duży, polecamy wykonać pomiary jeszcze raz z racji tego, że stopa się zmienia podczas noszenia butów minimalistycznych i poprzednie wymiary mogą być nieaktualne.

Rada: jeśli zamierzasz nosić buty ze skarpetkami, załóż skarpetki również do pomiaru.
Najlepiej mierzyć stopy na koniec dnia, kiedy są delikatnie opuchnięte. Rano nasze stopy są wypoczęte i mniejsze, więc pomiary o tej porze nie będą dokładne, a buty mogą okazać się za małe po kilku godzinach noszenia.
Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z butami barefoot pamiętaj, że nawet najwęższy model może się wydawać zbyt szeroki albo za duży. Jeśli but bezpiecznie trzyma się na nodze, nie spada i nie chlupie, oznacza to, że palce mają wystarczająco dużo miejsca i prawdopodobnie wybrany został odpowiedni rozmiar.

Istnieją dwa główne sposoby na zmierzenie długości i szerokości stopy. To normalne, jeśli wynik przy każdej metodzie będzie nieco się różnić. Zalecamy zmierzyć stopy na dwa sposoby i wyliczyć średnią, szczególnie przy zakupie droższej pary.

Sposób 1: Pomiar własny

Postaw obie stopy na kartce A4 i obrysuj ich kontur długopisem. Zawsze mierz obydwie stopy, ponieważ mogą one mieć różną długość i szerokość. Następnie zmierz odległość od pięty do najdłuższego palca, a także szerokość stopy w najszerszym miejscu (kość śródstopia-palce).
Warto wiedzieć, że taki pomiar dodaje ok 5mm do rzeczywistego rozmiaru stopy, ponieważ pozycja naszych stóp podczas klęczenia wpływa na wynik końcowy. Jeśli zatem korzystasz z tej metody, to wybierając rozmiar z tabeli trzeba dodać tylko 5-10mm, żeby zapas w bucie wynosił zalecane 10-12mm.
Aby uzyskać dokładniejszy wynik możesz też poprosić kogoś o obrysowanie Twojej stopy.

Sposób 2: Pomiar przy ścianie

Postaw stopę prosto na kartce A4, przykładając piętę do ściany (nie dociskaj). Zaznacz miejsce, gdzie się kończy najdłuższy palec. Zmierz odległość między ścianą a zaznaczonym miejscem – to jest długość. Żeby zmierzyć szerokość, przyłóż stopę zewnętrzną stroną do ściany i zaznacz na kartce miejsce, gdzie się kończy wewnętrzna strona. Mierz najszersze miejsce, tj. kość śródstopia-palce.

Rada: szerokość stopy z palcem koślawym (haluks) mierzymy uwzględniając jego wybrzuszenie, żeby uniknąć dolegliwości bólowych i dalszej deformacji.

 

Źródło: opracowanie własne na podstawie grafiki z Barefoot Universe

Do zmierzonej długości dodajemy 10-12mm, a do szerokości 2-4mm. Porównujemy otrzymane wartości z tabelą rozmiaru producenta i szukamy najlepiej dopasowanego rozmiaru.
Na przykład ja na podstawie średniej wartości pomiarów mam stopę dł: 23.2cm i sz: 10cm, więc w tabelach szukam butów o wymiarach 24.2cm i 10.3cm.

To by było na tyle

Nie jest to rocket science, ale warto poświęcić chwilę i przeprowadzić dokładne pomiary aby uniknąć perypetii związanych z odsyłaniem źle dobranych butów 🙂
Po mierzeniu zapraszamy do dalszej edukacji zgodnie z artykułem jak wybrać swoją pierwszą parę butów barefoot oraz do zapoznania się z naszą ofertą.

Dodaj komentarz