Phone Icon
Phone Icon
  • Aleksandra Borówka
  • -
  • 11 lipca, 2024

Buty barefoot dla dzieci

SPIS TREŚCI

W pierwszych latach życia stopy są w fazie intensywnego rozwoju. To moment, w którym kształtuje się również postawa, bo przecież wszystko zaczyna się od stóp – naszego fundamentu.

Warto zainwestować w zdrowie już na początku – lepiej wspierać naturalny rozwój niż w kolejnych latach naprawiać szkody. Stąd właśnie popularność butów barefoot dla dzieci – to chęć dbania o prawidłowe funkcjonowanie od pierwszych lat życia. Przyjrzyjmy się im bliżej:D

Czy buty barefoot są zdrowe dla dzieci?

Zdecydowanie!

Stopy dzieci w pierwszych latach życia rozwijają się bardzo intensywnie. Są miękkie i giętkie, co wspiera ich naturalny rozwój. Tradycyjne buty często są sztywne i nie pozwalają na swobodny ruch. Krępując stopy dziecka, możemy znacząco wpłynąć na problemy z chodem i postawą w późniejszym wieku.

Nie chcemy być gołosłowni, dlatego przytoczymy ciekawe badanie, w którym udowodniono, że chodzenie boso od wczesnych lat rozwoju ma znaczący wpływ na zdrowie w późniejszych latach – ten sposób poruszania jest najlepszy, a gdy trzeba założyć buty, to niech to będą barefooty (zbliżają nas do chodzenia boso, ale to wciąż buty:D).

„Celem pracy była ocena związku między dorastaniem boso lub w bucie a rozwojem sprawności motorycznej w dzieciństwie i okresie dojrzewania. Metoda: W Republice Południowej Afryki i Niemczech rekrutowano dzieci i młodzież w wieku od 6 do 18 lat, które zwykle chodzą boso i w butach. Uczestnicy wykonali testy równowagi, skoku w dal na stojąco i sprintu na 20 m w warunkach boso i w butach (…) Wnioski: Wyniki podkreślają znaczenie nawyków obuwniczych dla rozwoju zdolności motorycznych w dzieciństwie i okresie dojrzewania. Regularna aktywność fizyczna bez obuwia może być korzystna dla rozwoju umiejętności skakania i utrzymywania równowagi, zwłaszcza w wieku od 6 do 10 lat.”

Na zdolności motoryczne dzieci i młodzieży wpływa dorastanie boso lub w butach – PubMed (nih.gov)

Śmiało możemy powiedzieć, że naturalne chodzenie ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka. Wspiera zarówno kształtowanie właściwej postawy, jak i dobrego wzorca ruchu – tworzymy solidny fundament.

Korzyści zdrowotne dla malucha

1. Równowaga i koordynacja

Dziecko lepiej czuje podłoże i nierówności terenu, co wspiera rozwijanie u niego równowagi i koordynacji. Maluchy, które chodzą boso lub w barefootach mają też lepiej rozwiniętą propriocepcję, czyli zdolność do postrzegania swojego ciała w przestrzeni.

2. Naturalny rozwój mięśni

Dzięki lekkiej konstrukcji buta barefoot i braku dodatkowej amortyzacji stopa dziecka pracuje aktywniej. Mięśnie się wzmacniają, kształtuje się prawidłowa postawa, a to wszystko może zapobiec późniejszym deformacjom.

3. Zdrowie stawów i kręgosłupa

Barefooty pozwalają na naturalne, prawidłowe ułożenie stóp, co wspiera zdrowie stawów i kręgosłupa zarówno u dorosłego, jak i u dziecka. Tradycyjne buty często powodują nienaturalne ułożenie stopy, a co za tym idzie – przeciążenie stawów i problemy z kręgosłupem. Zapobieganie (a nie leczenie) to nasz klucz do sukcesu;D

Wskazówki dla rodziców

TOP1 – inwestycja w buty barefoot dla Twojego dziecka. Za parę lat będzie Ci za to wdzięczne;D

Ale jakie buty wybrać? To pytanie pojawia się często, a my spieszymy z odpowiedzią:

  1. Wejdź na stronę minimalstep.pl lub odwiedź nasz sklep przy ulicy Chmielnej 24 w Warszawie i wraz ze swoim maluchem wybierz odpowiednią parę barefootów.
  2. Upewnij się, że wybrana para jest wykonana z naturalnych, oddychających materiałów.
  3. Wybierz rozmiar i dodaj odpowiedni zapas. Stopy dzieci szybko rosną – tę kwestię też trzeba uwzględnić.

Jak zmierzyć stopę przed zakupem butów? – minimal step

Ile zapasu potrzebujemy w bucie? – minimal step

  1. Warto mieć kilka par barefootów na różne okazje – na co dzień, do biegania na podwórku i na specjalne okazje.

Polecamy buty barefoot dla dzieci

Wygoda, zdrowie, swoboda i styl w jednym – tak, to u nas:D

Przedstawiamy kilka świetnych par butów barefoot dla dzieci na różne okazje:

1. Lato w pełni, a w przypadku tej pory roku oczywiście stawiamy na sandały!

2. Lekkie tenisówki to absolutny must-have

3. I na sportowo…

4. Wersje zimowe także dostępne na naszej stronie:D

5. I w domowym klimacie:D

Podsumowanie

Wspierajmy naturalny rozwój stóp i postawy u dzieci;D Dzięki temu w przyszłości będą zarówno silne, jak i zdrowe. Jeśli możemy zaoszczędzić problemów zdrowotnych w dłuższej perspektywie – warto w to zainwestować.

Buty barefoot dla dzieci wyglądają jak klasyczne obuwie. Na rynku pojawia się ich coraz więcej. Do wyboru do koloru – na pewno Twojemu maluchowi któraś para przypadnie do gustu. Podaruj dziecku możliwość odkrywania świata w dobrym stylu i co najważniejsze – w swobodny sposób. Nie wciskajmy małych stóp w tradycyjne obuwie, które ściska palce i powoduje dyskomfort. Barefooty zapewnią im miejsce niezbędne do prawidłowego rozwoju.

Macie jakieś pytania lub wątpliwości? Chętnie na nie odpowiemy;D

Zapraszamy na naszego Instagrama: minimal_step oraz Facebooka: minimal step.

Dodaj komentarz