Phone Icon
Phone Icon
  • Aleksandra Borówka
  • -
  • 23 maja, 2024

Jak dbać o buty barefoot, aby służyły jak najdłużej?

SPIS TREŚCI

Zdecydowałeś się na zakup butów barefoot, aby zadbać o swoje zdrowie i komfort? Świetnie! Pierwszy krok już za Tobą😄

Teraz warto zapoznać się z naszymi wskazówkami na temat ich pielęgnacji. Nie tylko nasze stopy potrzebują opieki! Oto kilka tipów od minimal step:

Właściwa pielęgnacja i czyszczenie

Pamiętaj o regularności. Dzięki niej na długo zachowasz estetykę i funkcjonalność swojej pary barefootów.

  • Codzienna pielęgnacja

Po każdym użyciu warto delikatnie oczyścić buty z kurzu i brudu. Zalecamy miękką szczotkę lub wilgotną ściereczkę – na pewno masz je w domu. Ten krok zajmuje chwilę, a efektem jest brak nawarstwienia i wnikania brudu w materiał. Twoje obuwie będzie wyglądać jak nowe.

  • Pranie

Uwaga! Buty barefoot są wykonane z różnych materiałów, dlatego warto zwrócić uwagę na zalecenia producenta dotyczące prania. W większości przypadków nie zaleca się prania w pralce. Możemy wówczas uszkodzić strukturę obuwia. Zamiast tego lepiej prać buty ręcznie – użyj łagodnych detergentów i letniej wody. W przypadku poważniejszych zabrudzeń warto skorzystać z szamponu do obuwia.

  • Suszenie

Unikamy słońca i źródeł ciepła, takich jak kaloryfery!

Wysokie temperatury mogą zdeformować materiał i znacznie skrócić żywotność butów. Barefooty suszymy w temperaturze pokojowej, wypychając wnętrze papierem, który pochłonie wilgoć.

Ochrona przed wilgocią

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej – wilgoć eliminujemy 😄 Dlaczego? Ponieważ jest wrogiem obuwia minimalistycznego.

Zabezpieczamy naszą parę barefootów odpowiednimi impregnatami. W zależności od materiału, można wybrać wersję w sprayu lub kremie. Informację o tym, z jakiego materiału są zrobione Twoje buty znajdziesz w opisie produktu na naszej stronie. Na tej podstawie możesz dobrać odpowiedni środek do ich pielęgnacji.

Tutaj kluczowa jest regularność. Dzięki stosowaniu odpowiednich produktów tworzymy warstwę ochronną, która zapobiega przesiąkaniu wody. Środki do pielęgnacji znajdziesz na naszej stronie minimalstep.pl klikając w link: Pielęgnacja butów ✔️ obuwie minimalistyczne (minimalstep.pl)

 

Właściwe przechowywanie butów poza sezonem

Sucho i przewiewnie – tym się kierujemy.

Unikamy miejsc, w których buty mogą być narażone na wilgoć. Dobrym pomysłem jest chowanie obuwia do oryginalnych pudełek lub specjalnych woreczków, które chronią przed kurzem i zanieczyszczeniami.

Rotacja obuwia

Bo przecież na jednej parze się nie kończy – zaufajcie na słowo 😄

Jeśli zdecydowałeś się zadbać o swoje zdrowie i regularnie nosisz buty barefoot, warto zaopatrzyć się w kilka par i je wymieniać. Dzięki rotacji, buty będą miały czas na „odpoczynek”, a to pozwoli materiałom wrócić do swojej pierwotnej wersji i zwiększy ich trwałość.

Dbanie o zdrowie stóp

Dlaczego? Ponieważ ma bezpośredni wpływ na stan butów barefoot.

Dbając o stopy, dbasz również o swoje obuwie. Regularne nawilżanie skóry stóp oraz noszenie skarpet z naturalnych materiałów to podstawowe zasady, które pomogą utrzymać stopy w dobrej kondycji.

Naturalne materiały, czyli oczywiście bawełna i wełna. Skarpety z naturalnych materiałów zapewniają komfort, regulację temperatury i oddychalność. Mają również ogromny wpływ na obuwie – chronią jego wnętrze (zapobiegają przedwczesnemu zużyciu i powstawaniu nieprzyjemnych zapachów) oraz regulują wilgotność. Skarpetki bawełniane to rozwiązanie uniwersalne – „na co dzień”, natomiast wełniane to idealne rozwiązanie na chłodniejsze miesiące. 

Czy wobec tego syntetyki należy wyeliminować? Niekoniecznie, są wyjątki. 

Syntetyczne materiały także mają swoje zastosowanie, oczywiście te wysokiej jakości. Należy do nich między innymi Coolmax, czyli włókno przeznaczone do produkcji bielizny termoaktywnej. Jego zadaniem jest redukcja wilgoci i utrzymywanie suchej powierzchni skóry. Świetnie sprawdza się w trakcie upałów i podczas uprawiania sportu. 

Skarpetki z włóknem Coolmax znajdziesz na naszej stronie, klikając w link: Skarpetki Knitido Track and Trail Ultralite Fresh.

Warto wspomnieć także o skarpetkach z oddzielonymi palcami, które zapobiegają otarciom i powstawaniu pęcherzy, odprowadzają wilgoć i poprawiają oddychalność. Mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i wydajność – dobrze ustawione palce to dobrze ustawione stopy. Te natomiast wpływają na chód i prawidłową postawę. Więcej o skarpetkach z oddzielonymi palcami znajdziesz w artykule:  Porozmawiajmy o skarpetkach z palcami (i dlaczego warto rozważyć zakup pary) | thetoespacer Spacer Mobility Blog blog

Skarpetki palczaste to game changer w kwestii dbania o zdrowie stóp. Znajdziesz je na naszej stronie, klikając w link: Skarpetki i Wkładki.

Kilka słów na podsumowanie…

Nasze wskazówki pozwolą Ci odpowiednio zadbać o Twoją parę butów barefoot. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu, właściwym przechowywaniu i ochronie przed wilgocią.

Inwestycja w obuwie minimalistyczne to nie tylko wybór zdrowotny, ale także ekologiczny. Trwałe i dobrze utrzymane buty to mniej odpadów i znacznie mniejszy wpływ na środowisko. Warto poświęcić trochę czasu na odpowiednią pielęgnację, aby cieszyć się nimi jak najdłużej 😄

To co? Do dzieła! Jesteśmy dla Was – w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu.

minimalstep.pl: Kontakt – minimal step

Instagram: minimal_step

Facebook: minimal step

Dodaj komentarz