Jak zmienią się stopy, gdy zaczniesz nosić buty barefoot? Czy można w nich chodzić cały czas? Jak uchronić się przed potencjalnymi kontuzjami? Czy potrzebna jest pomoc specjalisty? Ile czasu potrzebuje nasze ciało, aby się zaadaptować? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.
Przejście z tradycyjnych butów na barefooty może wydawać się skomplikowane, choć w rzeczywistości wcale takie nie jest. Proces ten wymaga od nas pewnego wysiłku i zaangażowania, ale przede wszystkim cierpliwości – to klucz do sukcesu. Wszystkie zmiany w stylu życia i codziennej rutynie wymagają czasu. W tym artykule wyjaśnimy, jak przejść przez ten proces bezpiecznie i efektywnie.
Przejdźmy do konkretów. Jak już wspomnieliśmy, pierwszym elementem jest nasza najcenniejsza waluta – czas.
Daj sobie czas
Prawdopodobnie przez większość swojego życia nosiłeś/aś tradycyjne obuwie z grubą podeszwą, dodatkową amortyzacją i wąskim noskiem, który ściskał Twoje palce. Stopy zostały (mniej lub bardziej) zdeformowane, a postawa Twojego ciała zaburzona przez zbędne podniesienie pięt. Wszystko stracone? Absolutnie:D Buty barefoot przychodzą na ratunek. Ale uwaga! Nic nie zmieni się w ciągu tygodnia.
Przejście na barefooty to proces.
Tradycyjne obuwie powoduje, że mięśnie i stawy naszych stóp nie funkcjonują prawidłowo. Tutaj przychodzi szereg przykrych konsekwencji, których doświadcza nasze ciało – od nieprawidłowej postawy do np. problemów z kolanami. Osłabione stopy to niepewny fundament dla reszty ciała. W układzie ruchu zachodzą rozmaite kompensacje, za pomocą których organizm stara się utrzymać balans i stabilność mimo ograniczeń. Dostosowanie się do nowych realiów, wzmocnienie stóp i „odkręcenie” wspomnianych zmian wymaga czasu.
Niektórym osobom przejście na buty barefoot zajmie chwilę, innym trochę więcej. Składa się na to mnóstwo czynników – w jakim stanie są nasze stopy, jaką mamy kondycję fizyczną, wiek (młodszy i wysportowany organizm szybciej się regeneruje), tryb pracy i teren, po którym chodzimy. Należy pamiętać jednak, że nieważne czy jesteś 25-letnim sportowcem, czy 50-letnim pracownikiem biura (z siedzącym trybem pracy) wszystkie zmiany trzeba wprowadzać stopniowo – ten warunek dotyczy wszystkich.
Czy możemy oszacować, ile zajmie nam przejście na buty barefoot? W jakimś stopniu pewnie tak, ale trudno zrobić to od razu. Sytuacja każdej osoby jest inna, czas będzie zależny od tego, w jakim stanie są Twoje stopy i jak szybko będą wracać do swojej naturalnej wersji. Dodatkowym czynnikiem, który będzie miał znaczenie jest to, ile uwagi poświęcisz zmianie – czy będziesz spędzał więcej czasu boso, czy będziesz obserwować swoje ciało i wprowadzisz ćwiczenia wzmacniające stopy etc.
Pierwszym działaniem, które warto podjąć jest zaplanowanie czasu spędzanego z barefootach. Możesz zacząć od 30 minut dziennie i co parę dni zwiększać ten czas. Dzięki temu będziesz kontrolować zmianę i zaobserwujesz, jak na tę „nowość” reaguje Twoje ciało. Stopa zacznie powoli zmieniać kształt i się rozszerzać, czyli wracać do swojej naturalnej formy. Poprawisz jej ruchomość i siłę oraz zauważysz zmiany w swojej mobilności.
Nie rzucaj się na głęboką wodę – podejmuj bardziej wymagające aktywności (np. bieganie) w momencie, gdy Twoje stopy będą na tyle silne, aby podjąć większe wyzwania. Pamiętaj o ćwiczeniach wzmacniających całe ciało, które wspierają proces przejścia na buty barefoot – przywrócą siłę, elastyczność i równowagę.
Poznaj swoje ciało
Co to znaczy? Nic innego jak dowiedzieć się co nieco o swojej postawie, sposobie chodzenia i o tym, jak można je wzmocnić/które elementy „dopieścić”.
Nasza naturalna postawa to ta, w której ciało jest wyrównane – kostki powinny być w jednej linii z kolanem, biodrem i ramieniem.
Tradycyjne obuwie zmienia zarówno nasze stopy, jak i postawę. Dzieje się tak ponieważ gruba podeszwa sprawia, że stopy nie czują podłoża, więc nie mogą dopasować do niej siły nacisku. Ściśnięte stopy tracą ruchomość i możność odepchnięcia się dużym palcem co powoduje, że organizm musi dokonać kompensacji, które pozwalają na poruszanie się, mimo nieprawidłowo funkcjonującej stopy. Te kompensacje nie tylko generują nieprawidłową postawę i wzorzec ruchu, ale mogą powodować ból, ponieważ do poruszania się używamy nie tych „narzędzi”, które powinniśmy – inne elementy naszego ciała wykonują pracę stóp i stawów skokowych.
Jakie zmiany nas czekają? I czy faktycznie będą widoczne? To zależy. U większości osób zmiany będą zauważalne, ale zdarzają się przypadki, gdy gołym okiem trudno je dostrzec. Możemy zaobserwować przede wszystkim zmiany w kształcie stopy – wydłużają się i rozszerzają lub skracają i zwężają (jeśli zostaje wypracowany silny, wysoki łuk). Stopy, tak jak każdy inny element naszego ciała, są strukturą, która zmienia kształt. Odpowiadają za to mięśnie, ilość tkanki tłuszczowej etc. Noszenie butów barefoot sprawia, że nasze stopy stają się silniejsze i mają więcej przestrzeni. Wobec tego ich kształt ulega zmianie i jest to całkowicie normalne (tak jak rozbudowywanie mięśni na siłowni).
Aby przywrócić ciało do jego naturalnej wersji musimy na nowo nauczyć się chodzić. To trochę tak, jakbyśmy cofnęli się do okresu wczesnego dzieciństwa – cała robotę trzeba wykonać od nowa. Na szczęście mając odpowiedni zasób, tj. wiedzę, możemy to zrobić szybciej. Do tego potrzebne jest właśnie poznanie swojego ciała, postawy i chodu.
Zacznijmy od przeanalizowania tego, jak chodzimy – krok powinien być miękki i delikatny. Pięta jest pierwszym elementem, który dotyka podłoża i co istotne – kontakt jest delikatny. Pełny ciężar stopy powinien być przykładany dopiero, gdy cała stopa znajduje się na podłodze. Dzięki temu żaden jej element nie jest przeciążony. Czy tak jest u Ciebie?
Podczas chodzenia nie tylko stopy pracują – całe nasze ciało jest zaangażowane. Ważna jest tu praca pośladków i to, aby odpychać się nogą stojącą. Duży palec powinien być aktywnie napięty, ponieważ w ten sposób stopa może pełnić swoją funkcję (tzw. sprężyny). Gdy znajduje się na ziemi spłaszcza się, rozciąga i rozszerza, a gdy aktywizujemy ją do odepchnięcia od ziemi – kurczy się, a łuk unosi. Napięty paluch umożliwia stopie usztywnienie, dzięki czemu popycha nas do przodu.
Aby paluch wspomagał całą stopę prawidłowo, musi być ona skierowana prosto podczas chodzenia. Kto z nas nie słyszał w dzieciństwie: „No stawiaj te stopy prosto”. Nie bez powodu:D Jeśli jednak sprawia ci to dyskomfort lub ból, nie zmuszaj się do utrzymywania prostej pozycji. Prawdopodobnie potrzebujesz włożyć więcej pracy we wzmocnienie swojego ciała i jego ruchomość.
Zadbaj o każdy element swojego ciała
To kluczowa kwestia w kontekście zdrowia całego organizmu, nie tylko wprowadzenia do swojego życia butów barefoot.
Siedzący tryb pracy, współczesny styl życia i wszelkie optymalizacje wysiłku oraz udogodnienia, które wprowadzamy, mają ogromny wpływ na nasze zdrowie. Niestety często negatywny. Ilość czasu spędzanego w pozycji siedzącej, przed komputerem czy telefonem oddziałują na naszą postawę, siłę i kondycję całego ciała. To oczywiście przekłada się na efektywność wprowadzanych w naszym życiu zmian, między innymi „przesiadkę” w barefooty.
To element, od którego warto zacząć, aby poprawić jakość swojego życia i maksymalnie zadbać o zdrowie. Niczym pozytywiści – pracujmy u podstaw, aby korzyści odniósł cały organizm:D Stopy są jedynym elementem ciała, który nieustannie styka się z podłożem, więc mają największy wpływ na naszą równowagę. Wszelkie nieprawidłowości w tym obszarze będą generować problemy w innych miejscach.
Świetnie pokazane zostało to na filmiku: Why Barefoot Shoes are Zero-Drop #shorts (youtube.com).
Ciało to system naczyń połączonych – każdy nieprawidłowo działający element będzie negatywnie oddziaływał na inne jego części. Aby wprowadzić zmiany efektywnie musimy podejść do tego z pełną świadomością i odpowiedzialnością, bez dróg na skróty. Jeśli chodzi o stopy – muszą stać się funkcjonalne. To proces, który wymaga wysiłku i czasu, nie wystarczy zakup butów barefoot i rozpoczęcie chodzenia. Nieświadomie możesz zrobić sobie jeszcze większą krzywdę. Barefooty to nie magiczny przedmiot, który naprawi wszystkie dolegliwości – to narzędzie, które możesz wykorzystać do tego, aby Twoje stopy i ciało rozwijały się prawidłowo.
Wprowadziliśmy zmiany, zaczęliśmy o siebie dbać, a ile musimy czekać na efekty? Trudno powiedzieć, ale warto mieć świadomość, że nie są to dni, czy czasami nawet miesiące. Początkowo zmiany mogą następować szybko (tak jak budowanie mięśni na siłowni – najszybsze zmiany zachodzą na początku), później nieco wolniej, ale o to właśnie chodzi, to siła budowania nawyków. O tym trzeba pamiętać – to nie dwumiesięczny kurs, a zmiana na całe życie, więc będzie wymagać uwagi przez długi, długi okres czasu. Jesteście gotowi? Warto! Poza tym, już od pierwszego dnia odczujesz nieporównywalną wygodę w palcach, które w końcu przestaną być ściskane jak sardynki w puszce;D
Wybierz swoją pierwszą parę
Dla wielu początkujących barefootowiczów to ogromne wyzwanie.
Mnóstwo przydatnych informacji znajdziecie w naszym artykule: Jak wybrać swoją pierwszą parę butów barefoot? – minimal step.
A w pigułce:
- Zmierz swoją stopę zgodnie z naszymi wskazówkami: Jak zmierzyć stopę przed zakupem butów? – minimal step
- Zwróć uwagę na typ swojej stopy – do niej dopasujesz odpowiedni kształt noska: Jakie wyróżniamy typy stóp? – minimal step
- Uwzględnij odpowiedni zapas – wszystko wyjaśniamy w artykule: Ile zapasu potrzebujemy w bucie? – minimal step
Najprzyjemniejszą częścią jest oczywiście wybranie modelu – kształtu koloru, typu – tutaj niech poniesie Cię fantazja;D
Kilka uwag w kwestii grubości podeszwy. Warto zacząć od nieco grubszej, aby ułatwić sobie adaptację. Możemy też na zmianę nosić modele z grubszymi i cieńszymi podeszwami – wybór zależy od Was, Waszego zdrowia i preferencji. Najważniejsze to słuchać swojego organizmu. Jeśli chodzenie w butach z bardzo cienkimi podeszwami sprawia Ci ból, daj sobie czas i na okres przejściowy wybierz buty z grubszą podeszwą. Dobrym rozwiązaniem są także dodatkowe wkładki, które (szczególnie na początku) mogą ułatwić Ci adaptację. Pamiętaj jednak, że nie musisz nosić butów z maksymalnie cienką i elastyczną podeszwą. Nie dla każdego takie rozwiązanie się sprawdzi (np. jeśli dużo czasu spędzasz na twardej powierzchni). Daj sobie czas i sprawdź co dla Ciebie sprawdzi się najlepiej.
Adaptacja butów barefoot
Proces adaptacji może trwać nawet do kilku miesięcy lub lat. Oczywiście spotykamy też często ludzi, którzy całkowicie przerzucają się na barefooty z dnia na dzień… i mają się doskonale. Stanowią oni jednak raczej odstępstwo od normy niż regułę. Wszystko zależy od naszych indywidualnych predyspozycji i kondycji organizmu. W ramach podsumowania postanowiliśmy zaproponować plan działania i kroków, które warto podjąć, aby przejście z tradycyjnych butów na buty barefoot było efektywne i bezpieczne.
Zaproponowany plan, w którym wprowadzamy zmiany co tydzień to tylko zarys. Dostosuj go do Twoich możliwości i predyspozycji. Śmiało możesz dodawać nowe wyzwania co dwa czy trzy tygodnie, a nawet co miesiąc – it’s all up to you:D
Ćwiczeń wzmacniających stopy jest mnóstwo, każdy znajdzie coś dla siebie. Jednymi z najbardziej podstawowych są:
- Krótka stopa. Podczas tego ćwiczenia wciskasz palce w ziemię, dzięki czemu kurczysz łuk stopy. Jest to świetna aktywność stabilizująca stopę.
- Przeplatanie palców między palcami. Do tego ćwiczenia wykorzystujesz swoje dłonie. Wystarczy przełożyć palce rąk między palce u stóp i przytrzymać około 30 sekund. Początkowo może być to nieco trudne. Mięśnie stopy prawdopodobnie są spięte, ale wystarczy chwila praktyki, żeby ćwiczenie przestało sprawiać Ci kłopot.
A więcej propozycji znajdziecie w artykule: 5 prostych ćwiczeń na stopy, aby przejść na buty boso | Anya’s Recenzje % (anyasreviews.com) oraz na filmach:
- The 4 Best Foot Strengthening Exercises (youtube.com)
- Build Strong Feet: Exercises To Strengthen Your Foot & Ankle (youtube.com)
I jeszcze jedna drobna uwaga od nas: przejście na buty barefoot nie oznacza, że od tej chwili musisz nosić tylko ten rodzaj obuwia. Na szpilki od czasu do czasu też jest miejsce. To tak jak z innymi nawykami w naszym życiu – jeśli zdrowo odżywiasz się na co dzień, śmiało możesz sobie pozwolić na spontanicznego McDonald’s raz na jakiś czas. Nie dajmy się zwariować, najważniejsze to dbać o codzienną rutynę i swoje ciało, a mała odskocznia nie spowoduje żadnych poważniejszych problemów. Jednak z naszych doświadczeń i obserwacji wynika, że ten, kto wprowadzi barefooty do swojej codzienności, raczej niechętnie sięga po tradycyjne obuwie;D
Buty barefoot mogą być także dodatkowym elementem w Twojej garderobie. Nie musisz całkowicie się na nie „przerzucać”. Noszenie ich okazjonalnie też jest w porządku.
Potencjalne problemy, których możesz doświadczyć i jak sobie z nimi radzić
Przy wprowadzaniu zmian w nawykach i trybie życia zawsze istnieją pewne ryzyka. Z barefootami też tak jest – czasami coś pójdzie nie po naszej myśli. Warto wiedzieć, z jakimi potencjalnymi problemami możemy się zmagać.
Są to przede wszystkim bóle mięśni i stawów. W większości przypadków nie ma powodów do obaw – to normalna reakcja, która jest wynikiem adaptacji mięśni do nowego rodzaju obuwia. Nieco wolniej do zmian dostosowują się ścięgna. Ból może doskwierać na początku, ponieważ jest to struktura, która do zmian adaptuje się wolniej niż mięśnie ze względu na słabsze unaczynienie. Zarówno bólom mięśni, stawów jak i ścięgien można zapobiec dzięki dobrze dobranym i regularnym treningom. Warto wzmacniać te elementy, żeby uniknąć potencjalnych problemów zdrowotnych.
Niektórych może dopaść kontuzja. Jest to rzadki przypadek i raczej dotyczy osób, które mają specjalistyczne wymagania ortopedyczne, urazy i poważne deformacje. Jeśli zmagasz się z tego typu problemami, zalecamy skonsultować się z ortopedą lub fizjoterapeutą.
Podsumowanie
Pamiętaj o tym, że bezpieczeństwo jest kluczowe. Poświęć tyle czasu, ile potrzebujesz, aby komfortowo przejść z tradycyjnego obuwia na buty typu barefoot. Zwracaj uwagę na wszystkie sygnały, które wysyła Twoje ciało, a zmiana przyniesie oczekiwanie efekty. Buty barefoot to znakomite narzędzie, do którego instrukcja obsługi jest niezwykle prosta. Zastosuj się do naszych wskazówek i podejdź do zmiany świadomie, a szybko poczujesz różnicę.
Korzyści płynące z noszenia barefootów są warte wysiłku. Dzięki cierpliwości, odpowiedniemu przygotowaniu, podejściu i konsekwencji możemy między innymi zwiększyć siłę stóp, poprawić równowagę, postawę i chód. Warto? Oczywiście;D
W razie pytań jesteśmy do Waszej dyspozycji. Może coś wzbudziło Wasze zainteresowanie lub macie jakieś wątpliwości? Zapraszamy do kontaktu poprzez Instagrama: minimal_step oraz Facebooka: minimal step. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.
Źródła: