Wszyscy słyszeliśmy kiedyś o greckim, egipskim i rzymskim typie stopy. Niektórzy uważają, że kształt stóp jest uzależniony od pochodzenia, a inni twierdzą, że jest związany z osobowością ich posiadacza. Dla nas liczy się jedynie to, żeby pomóc Tobie wybrać but pasujący do Twojej stopy. Z tego powodu będziemy się posługiwać nazwami, które nawiązują do rzeczywistego kształtu stopy i są łatwe do zapamiętania:
- Skośna: duży palec jest najdłuższy, długość reszty się zmniejsza w kierunku małego palca.
- Trójkątna: drugi palec jest najdłuższy.
- Kwadratowa: wszystkie palce są zbliżonej długości, tworzą niemal całkowicie prostą linię.
- Piętrowa: dwa lub trzy palce są tej samej długości, reszta stopniowo się zmniejsza w kierunku małego palca.
Wybór noska
Ok, pewnie spojrzałaś/eś w dół i określiłaś/eś, co trafiło Ci się w genetycznej loterii w wydziale stóp. Jak ma się ta informacja do wyboru obuwia?
Buty barefoot różnią się kształtem noska, ale wszystkie marki mają jedną wspólną cechę – dużo miejsca na palce. Przy odpowiednim zmierzeniu długości i szerokości stopy dobranie pasującego rodzaju noska nie powinno stanowić problemu.
Stopa skośna
Osobom ze skośnym typem stopy będzie pasować większość modeli barefoot. Wynika to z faktu, że wszystkie palce są krótsze od dużego i nie ma ryzyka, że będą się wbijać w przód buta. Kluczową rolę w wyborze modelu odgrywać będzie szerokość i podbicie stopy.
Stopa trójkątna
Osoby ze stopami trójkątnymi powinny uważać na noski, które mają wyraźnie zarysowany skos. Zalecany kształt noska to okrągły, ponieważ zapewnia optymalną ilość miejsca w środkowej części, czyli tam, gdzie się znajduje najdłuższy palec.
Stopa kwadratowa lub piętrowa
Osoby z kwadratową lub piętrową stopą również powinny uważać na skośne noski. Palcom może zabraknąć miejsca po bokach – wtedy może okazać się konieczne wybranie butów o rozmiar większych. Najlepszym rozwiązaniem dla stóp kwadratowych i piętrowych są marki, które w swojej ofercie mają buty wide fit (bardzo szerokie).
Wysokość podbicia
Podbicie stopy to odległość od podłogi do wysklepienia łuku w najwyższym jego punkcie. Jeśli popatrzymy na stopę z boku to zauważymy, że może ona być wysoka lub niska. Decyduje o tym różnica wysokości pomiędzy palcami a kostką: im większa różnica – tym wyższe podbicie. Jeżeli obserwacja jest dla Ciebie nie wystarczająco dobrą metodą na określenie rodzaju podbicia, możesz wykonać tzw. test wodny: zmocz stopy i odciśnij je na kartce papieru. Stopa o normalnym podbiciu powinna zostawić ślad z wyraźnym wgłębieniem na środku podeszwy. Wysokie podbicie wiąże się zazwyczaj z bardziej wklęsłym śladem, a niskie – z bardziej płytkim.
Wysokie podbicie
Stopy o wysokim podbiciu zajmują więcej miejsca w górnej części buta. Oznacza to, że obuwie może mocno przylegać do łuku stopy i warto zwrócić uwagę przede wszystkim na szersze i luźniejsze modele, a także na buty wykonane z elastycznego materiału.
Niskie podbicie
Stopy o niskim podbiciu zajmują natomiast mniej miejsca na całej długości i szerokości buta. Dobrym rozwiązaniem dla tego typu stopy mogą się okazać buty z regulacją objętości: sznurowadła, rzepy, zapięcia, ściągacze. Dopasowując but do stopy unikniemy chlupania w bucie i podkurczania palców.
Normalne podbicie
Jeśli w przeważającej liczbie modeli, które mierzysz w oparciu o długość wkładki, nie odczuwasz trudności z dopasowaniem to oznacza, że jesteś szczęśliwcem – posiadasz normalne podbicie i z łatwością wybierzesz odpowiedni dla siebie but.
Podsumowanie
Typ stopy określany jest przez dwie cechy: długość poszczególnych palców oraz wysokość podbicia. Jeśli wiesz już, jak wygląda to u Ciebie – zerknij na naszą ofertę (buty Barefoot producenci) lub czytaj dalej. Kolejny artykuł wyjaśnia jaki zapas miejsca powinniśmy zachować wybierając buty oraz dlaczego jest to istotne.
Główna grafika opracowana na podstawie materiałów od Anya’s Reviews oraz Bose Nogice.